Mūsų globos namai tradiciškai prisijungė prie respublikinės aplinkos švarinimo akcijos „DAROM 2017”.
Mūsų globos namų gyventojai visuomet dalyvauja šioje aplinkos tvarkymo akcijoje. Šįkart akcijos “DAROM” išvakarėse tvarkėme pakeles nuo globos namų iki Ignalinos atominės elektrinės kelio ir link Dūkšto. Liūdna ir skaudu buvo žiūrėti į prišiukšlintas plastikiniais buteliais, padangomis, metalo, buitinėmis ir kitomis atliekomis pamiškes. Juk šią teritoriją tvarkome kasmet, o šiukšlių vis randame.
Prieš švarinimąsi, tradiciškai visi nusifotografavome, išsidalinome pirštines, rožinės spalvos šiukšlių maišus ir … tvarkyti aplinkos. Mus lydėjo gera nuotaika ir saulutė.
Mūsų gyventojai visada noriai dalyvauja šioje akcijoje, nes jiems rūpi švari gamta. Tokie ir yra jau 10 metus iš eilės organizuojamos akcijos „DAROM“ tikslai: oro taršos mažinimas, pasitelkiant sveiką ir aktyvų gyvenimo būdą. Mūsų globos namai – draugiški aplinkai.
Malonu, kad šių metų „Darom“ akciją, atidariusi Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, atkreipė dėmesį į psichinę negalią turinčių žmonių problemas. Ji Vilniuje, Vasaros gatvėje įsikūrusiame parke ne tik sodino žydinčius augalus, bet ir bendravo su psichosocialinės reabilitacijos centro „Rastis“ lankytojais ir nevyriausybinių organizacijų atstovais.
Šiemet Lietuvoje akcija „Darom“ vyksta jau dešimtą kartą. Vien pernai joje dalyvavo net 260 tūkst. pilietiškai nusiteikusių ir švaresnę Lietuvą norinčių matyti žmonių, jie surinko net 3 tūkst. tonų atliekų. Skaičiuojama, kad per devynerius veiklos metus akcijose dalyvavo 1 361 000 žmonių, buvo surinkta apie 38 tūkst. tonų atliekų.
Mokslininkai yra atlikę tyrimus, per kiek gamtoje suyra įvairios medžiagos (atliekos). Pvz., pieno ar sulčių pakuotė suyra vidutiniškai per 5 metus. Prekybos centro plastikinis maišelio „nebelieka“ per 10-20 metų, o kur jų nepasiekia saulės spinduliai ir medžiagas ardantys mikrobai, plastikinis maišelis gali išsilaikyti net 400 metų. Plastikinis butelis suyra per 50 metų. Įprastinė metalinė (plieno, alavo) pakuotė suyra maždaug per 50 – 70 metų. Daug ilgiau gamtoje išlieka šiuolaikiškos aliuminio skardinės su specialia danga. Spėjama, kad ji dirvožemyje gali išlikti daugiau nei 200 metų.